top of page

Minimalist Dekorasyon


Minimalist ev dekorasyonu nedir ?

Her zaman temiz görünen, göz yorucu detaylardan uzak , sizi dinginleştirecek bir dekorasyon biçimidir minimalist dekorasyon. Temeli ‘Az çoktur.’ ilkesine dayanır. Minimalizm sadeliği ve nesnelliği ön plana çıkaran bir akımdır. Minimalist yaşam hayat felsefeniz olduğu anda, bu akımın sonsuz ferahlığına ve rahatlığına kendinizi kaptırmış olacaksınız.


Minimalizmin Kökeni

Minimalizm, modern sanat ve müzikte, kökeni 1960'lara giden, sadelik ve nesnelliği ön plana çıkaran bir akımdır. ABC sanatı, minimal sanat gibi tabirlerle de anılır.
Adım Adım Dekor


Minimalizm akımı ile bir ev nasıl dekor edilir ?


  • Ön temizlik

Minimalist bir ev dekoru istiyorsanız önceliğiniz daima temizlik olmalı. Dekor etmek istediğiniz alanı temizleyerek başlayabilirsiniz. Günlük hayatta kullandığınız ancak olmasa da olur dediğiniz hiç bir eşya alanınızda bulunmamalı. Başlarda atma ya da başkasına verme eylemi sizi zorlasa da zamanla size verdiği ferahlık hissiyle bunu hep yapmak isticeksiniz.
  • Odak noktası yok ! Doğru griler..

Minimalist bir yaşam alanı istiyorsanız tek bir bölgeyi odak noktası olarak seçmemelisiniz. Alana baktığınızda gözünüze çarpan herhangi bir bölge olmamalı. Her şey olabildiğince sade ve dinginleştirici olmalı. Bunun için özellikle bolca gri ve beyaz tonları kullanabilirsiniz. Tabi bu renklerin yanında alanınıza derinlik sağlaması ve ortama adapte sürecini hızlandırmak adına toprak tonları,mavi, yeşil gibi renkleri ufak detaylarda kullanabilirsiniz.


Burda en önemli detaylardan birisi griyi kullanırken doğru tonları yakalamak. Griyi tek düze kullanmak yerine içerisinde ufak ışık oyunları bulunduran griler tercih etmelisiniz. Örneğin ışık yansımasıyla pembe, sarı, lila gibi renkleri anımsatan griler tercih edebilirsiniz. Bu, alana adapte sürecini hızlandırıp göz yormasını engellicektir.


Klasik bir minimalizm istiyorsanız siyah, beyaz, gri tonlarının yanına metalik renkleri de eklemelisiniz. Örneğin gold ve metal detaylara yer vermelisiniz.
  • Kalite

Minimalist bir alan oluştururken az sayıda eşya kullanıldığını biliyoruz. Kullandığınız bu eşyaların kalitesi oldukça önemli. Az ve öz eşyalarla alanınızın ömrünü uzatabilir ve istediğiniz görünümü elde edebilirsiniz. Bu nedenle özellikle aksesuar seçimlerinde kaliteye çok önem vermelisiniz. ‘Buldum, kullandım’ zihniyetinden uzak durmalı, özenli seçimler yapmalısınız.

Kullanacağınız parçalar fütüristik parçalar olmamalı. Modaya ayak uydurma kaygısı taşımamalısınız. Zamanla kullanmaktan sıkılmayacağınız ürünler tercih etmelisiniz.

  • Desenlere yer yok !

Desenler minimalizmin doğasına tamamen aykırıdır. Oymalı ahşaplar, etnik desenler minimalizmde asla kullanılmaması gereken detaylardır. İllaki desen kullanmak istiyorsanız, aksesuarlarınızda geometrik desenlere yer verebilir ya da geometrik aksesuarlar kullanabilirsiniz. Düz çizgiler de minimalizm de kullanabilecek desen türlerinden bir tanesidir. Ancak hiç birini kullanmamanız minimalizmin doğasına en uygun olanıdır.

  • Farklı dokular, benzer tonlar

Minimalist bir alan yaratmak için alanınızdaki sıcak ve soğuk tonları öncellikle yok etmeli ve nötr tonlar yakalamalısınız. Minimalizmde kullanılabilecek en doğru renkler doğadan gelen renklerdir. Örneğin yaşam alanınızda ana renginiz beyaz ise gri, krem, bej tonlarıyla dekorunuzu tamamlayabilirsiniz.


Farklı dokuları farklı renklerde kullanmayın. Minder, yastık, örgü, dokuma, deri gibi farklı dokulara sahip olan ürünleri aynı renklerle kullanmak zorundasınız. Aksi durumda detaylar artacağından minimalizmin doğasına aykırı bir şey yapmış olursunuz.


  • Şık depolama alanları

Minimalist bir dekora sahip olmak istiyorsanız dağınıklığı hayatınızdan tamamen uzaklaştırmalısınız. Sürekli düzenli ve temiz bir görüntü elde etmelisiniz. Bu yüzden şık ve ve işlevsel depolama alanları oluşturmalısınız.

Unutmayın ‘Minimalizmde dağınıklığa yer yoktur.’  • Az çoktur. Daha az, daha mutlu.

Tüm bunlara baktığımızda ,aslında temelinde çok basit seçimler yapmayı gerektiren bir akımdır. Fazlalıklardan kurtulmanıza yardımcı olacak ve yaşam standartlarınızı yükseltecek bir yaşam biçimidir. Minimalizm başlangıçta uygulaması güç bir akım olsa da uygulamaya ve yaşamaya başladığınızda vazgeçemiceğiniz bi yaşam felsefesidir.

Bütün bunların sonunda ulaşılabilecek en doğru sonuç ve minimalizmde değişmeyen kural ise ‘Az çoktur. Daha az , daha mutlu. ‘olacaktır.30 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page