top of page

Lamine Parke


1) TANIM

İki ya da üç masif ahşap katmanın birleşerek lamine edilmesi ile oluşan parke çeşididir. En Alt katmanda kontrplak ya da düşük bütçeli kullanılmaktadır. Üst katmanda gördüğümüz ise doğal ağaçtır, yani lamine parkeye doğal parke diyebiliriz.


2) LAMİNE PARKE NASIL SEÇİLİR, SATIN ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMESİ GEREKİR ?


1) Lamine Parke, 2 ya da 3 katmanın birbirine lamine edilerek olutuğundan bahsetmiştik, parkede en üst katmanda gördüğümüz doğal ağacın kalınlığı 3-6 mm arasında olmalıdır. Ancak bu kalınlıkta ağaç damarlarını güzel gösterecektir. Ülkemizde ucuz yollu lamine parke diye satılan en üst katmanı 1-2 mm olan parkelere, Evimlüks olarak dikkat etmenizi öneriyoruz. Bunların haricinde yüzeyi 1-2 mm olan laminant parkeleri ileride yüzeyinde temizlik(sistre) yapılması gerektiğinde fazla ömürleri yoktur. Bir veya iki kez temizlenebilmektedirler. Bu da aslında uzun yıllar kullanmak açısından ucuz parke, kullanıcıya daha maliyetli olmaktadır.


2) Lamine parke, uygulamada zeminde sıkıntılar var ve tekrar şap atılacak maddiyat veya zaman yok ise 2 katmanlı olanı tercih edilirse daha az sorun yaşanmış olur. Çünkü iki katmanlı lamine parke, 3 katmanlı lamine parkeye göre daha esnektir. Parkeye basıldığında ses problemleri olmaması için dikkat edinilmesi gerekmektedir.


3) Lamine parke uygulaması çok önemlidir. Laminant (yapay) parkeye göre çok dikkat edilmesi gerekir. parkelerin birbirine kenetlenmesi gerekmektedir. ileride açıklık olursa buradan nemlenir, parke şişmeye başlar. Bu husus elzem derecede önemlidir.


18 görüntüleme0 yorum
bottom of page