top of page

Laminant Parke (Yapay Parke)


Laminant Parke

En uygun fiyatlı parke çeşitidir. Tamamı ile yapay malzemelerden oluşur. en üst yüzeyde gördüğümüz o ahşap desen aslında desenli bir kağıt parçasıdır ve preslenmiştir. Bütçemizi zorlamadan uygun bir tercih için ideal parke çeşididir. 15 yıla kadar garantili olanları mevcuttur.


2 alt başlıkta inceyelim


1 Laminant Parke Dekorasyon Fikirleri I 2 Laminant Parke Dayanıklılık


1 Laminant Parke Dekorasyon Fikirleri


*Parke ton seçiminiz için mutlaka mobilya,aksesuar ve duvar renklerinizi düşünerek hareket edin. Seçmiş olduğunuz tüm değişkenlere göre zıtlık oluşturacak parkeler, hem mekanı daha belirgin gösterir hem de mobilyalarınızın daha şık görünmesini sağlar.*Parkeler derzli ve dersiz parke olarak ikiye ayrılır. Parke parçalarının birleşim yerlerindeki 1mm boşlukların V şeklinde birleşmesi sonucunda oluşan ve ‘derz’ adı verilen çizgiler dekoratif açıdan hoş bir görünüme sahiptir ve kolaylıkla temizlenebilir.


*Parke seçilirken mutlaka süpürgelik atlanmamalıdır. Süpürge yüksekliği ne kadar yüksek olursa daha kaliteli bir hava katması kaçınılmazdır. Görüntü haricinde dayanıklılık kısmını önemsemeliyiz. 6-8-10-12 cm süpürgeliklerden birini tercih eder isek kendini gösterecektir. piyasada 3-4 cm yüksekliğinde süpürgeliklerde mevcuttur ancak fiyatı çok fazla etkilemediğinden tercih edilmemelidir.


2 Laminant Parke Dayanıklılık

*Parke kullanılacağı alana göre değerlendirlmelidir. örneğin parke üzerinde yoğun insan trafiği olacak ise daha sınıfı yüksek parkeler tercih edilmelidir. Parke sınıfılarından bahsedersek konu daha açıklanmış olacaktır. Parkenizin aşınma sınıfı; parke yapılacak alana ve üzerindeki insan trafiğine göre belirlenir. İnsan trafiği yüksek ise üst sınıflar tercih edilirken, daha az trafik olan zeminlerde alt sınıflar tercih edilmektedir.

21, 22, 23, sınıfları konut için kullanımına; 31, 32, 33 sınıfları ise ticari alanlar için uygundur.


*Parke kalınlığı, dayanıklılık açısından büyük öneme sahiptir. Zemin biraz sorunlu ise ve ısı yalıtım ihtiyacı ile birlikte hareket yoğunluğu yüksek ise kalın parkeler tercih edilmelidir. Piyasada 6 mm, 8mm ve 10 mm parkeler bulunmaktadır. genel olarak 8 mm piyasada tercih edilmektedir. Isı yalıtımı kuvvetlendirilmiş olan 10 mm kalın parkeleri yine uygulamalarınızda kullanabilirsiniz.

45 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page