top of page

İskandinav tarzı Dekorasyon nedir ? Nasıl yapılır ?En popüler dekorasyon tarzlarından biri olan iskandinav dekor terzını kısa ve öz bir şekilde Evimlüks Blog olarak siz okuyucularımıza derledik. Sizin için Okuması keyifli bir yazı olmasını dileriz.

İskandinav tarzını; Basit, Sade ve rahat olarak açılımını yapabiliriz.

Geleneksel ve modern olarak ayırılıyor. Biz ise trend olan modern iskandinav tarzını işliyoruz,

Şimdi 7 maddede iskandinav tarzını anlatıyoruz ve nasıl yapılacağını keşfetmeniz için örnek görseller ile destekliyoruz.


1.) HER ŞEY BEYAZ !


Tam olarak her şey beyaz evet.

Beyaz tonlar ile birlikte pastel renkler tercih edilmeli. “Renk paletine nötr renkler hakimdir -beyaz, gri, soluk yeşil ve pembenin sakin ve sessiz tonları” . "Bu renkler, minimalizme ek olarak doğal ahşapla iyi uyum sağlıyor."


2.) TEMİZ ÇİZGİLER, BASİT FORMLAR


Renk paletleri ile birlikte ikinci aşama mobilya formları temiz ve düz olmalıdırlar, göz yormadan, süsleme ve fazla detay olmadan basit formlar ile oluşturulmalıdır. Sadece tamamlayıcı öğeler olan sandalye ağaç ayakları gibi öğeler ağaç formundan dolayı yumuşak hatlarla akan kenarlara sahiptir.


3.) MİNİMALİZM ! "AZ ÇOKTUR"


İskandinav dekorasyon tarzının, beyaz tonlar ve basit formlar ile birlikte en karakteristik özelliğidir. İskandinav kültüründe yaşamın sadeliğine duyulan saygı ev dekorasyanına da yansıyarak sadelik ön planda tutulmaktadır. Az mobilya olmasına rağmen çok fazla tekstil ürünü kullanılmaktadır.
4.) DOĞA, BİZİM BİR PARÇAMIZDIR.
İskandinav kültüründe doğa sevgisinden dolayı sokaklar çiçeklerle ve yeşilliklerle doludur. Sadece sokaklar değil, yaşam alanı evleri de bundan nasibini alıyor. Canlı çiçekler daha çok yeşillik daha çok çok.
5.) MOBİLYA


İskandinav dekorasyon stilinin karakterestik özelliği olan temiz ve düz hatlar mobilyalar için de geçerlidir. Mobilya üzerinde işlemelere yer verilmez, yumuşak ve doğal renk tonlarına sahiptirler. Masif ahşap kullanımı çok yaygındır. Masif ahşaptan raflar vazgeçilmezleridir. Son zamanlarda huş ağacı çok fazla tercih edilmektedir. Mobilyalar işlevseldir, çünkü minimal bir tasarım anlayışı olduğundan gereğinden fazla eşyaya ihtiyaç yoktur.

6.) RAHATLIK VE KUMAŞLARDA GRAFİK DESENLERİ
İskandinav dekorasyonda oluşan soğukluğu, karmaşık aksesuarlar yerine

çiçeklerle birlikte kumaş ürünlerindeki grafik desenleriyle sade ve hoş bir sıcaklık katılmış olunur.


7.) AYDINLATMA


İskandinav dekorasyonda doğal aydınlatma çok önemlidir olabildiğince az perde, hatta iskandinav ülkelerinde gün ışığı çok az olduğundan için perde az kullanılmaktadır. İstatistiklere göre en çok fazla mum kullanılan ülke Danimarkaymış. Yapay adınlatmalar ile evin aydınlatılması için genel ışıklandırma yerine noktasal ışıklandırmalar tercih edilmelidir.

5000 kelvin altı, Sarı ışık kullanımı yaygındır. Ortama sıcak bir etki sağlamaktadır.

#evimlüks #iskandinav #modern #dekorasyon #trend #mobilya #iskandinavmodern #ikea #dekorasyontrendleri20 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page