top of page

Endüstriyel Tarzı Ev Dekorasyonu

Son yılların en çarpıcı dekorasyon stillerinden olan endüstriyel ev dekorasyonu ,doğal detayların cazibeli tasarımlarla buluştuğu bir stildir. Dekorasyona farklı bir bakış açısı sunan endüstriyel stil, terk edilmiş fabrika ve binalarla başlayıp , günümüzde evlerimize kadar girmiştir.


Ortaya Çıkış Serüveni


New York'un 50'li yıllarında terk edilmiş, harabe binalar , eski depolar farklı çalışma alanları için kiralanan yerlerdi. Kiralarının çok uygun olması bu durumu giderek yaygınlaştırdı ve endüstriyel akımın popülerleşmesini sağladı.

Zamanla bu mekanlar iş alanı olmakla kalmayıp birer yaşam alanına dönüştürüldü. Rahatlığı ve modernliğiyle popülerleşmesi çok kısa sürede hızlandı. Akımın ilk başladığı zamanlarda sanatçıların tercihi iken, günümüzde bir çok insana ulaştı.

Endüstriyel ev dekorasyonunun serüvenini öğrendiğimize göre şimdi kolları sıvayıp uygulamaya başlayabiliriz.Hadi, sen de yapabilirsin !


Adından da anlaşılacağı gibi endüstriyel tarz, bir depodan ya da kentsel bir kuş bakışı görüntüden ilham alır.

Endüstriyel tasarım temasına sahip ikonik bir ev, genellikle asma kat ya da çatı katlarıyla bir araya geldiğinde çok şık bir görünüm sağlamaktadır.


  • Tuğla & Beton Duvarlar

Endüstriyel bir mekana ruhunu veren unsurların başında beton duvarlar gelmektedir. Eski bir depo hayal edin. Duvarları beton, boyasız, yaşanmışlık hissini içinde barındıran bir depo. Aynı hissiyatı evinizde yaşamak için duvarlarınızı boyamamalı , doğal ve modern görünümleriyle bırakmalısınız.

Eğer küçük bir mekana bu tasarımı uyguluyorsanız duvalarınızı açık renk tutmalısınız. Bunun için açık renk tuğlalar kullanabilirsiniz.


ha


  • Her şey Görünür Olmalı

Endüstriyel tarzda hiç bir şey gizlenmeyip, açıktan gösterilmeli. Kirişler, borular, tuğlalar her şey göz önünde olmalı. Duvar ile bölümlendirilmiş alanlar olabildiğince az olmalı, bütün yaşam alanı büyük bir dört duvar arasında olmalı.  • Endüstriyel Aydınlatmalar

Aydınlatmalar endüstriyel tasarımın bel kemiklerinden bir tanesidir. Seçiminizi yaparken metal, bakır ve pirinç tasarım aydınlatmalar seçebilirsiniz.

Mekan içinde çokça metal obje bulunacağı için aydınlatmalarınızı olabildiğince kaliteli ve parlak seçmelisiniz. Bu seçim mekanınızı kaliteli gösterecek , mekana cazibe ve parlaklık katacaktır. Büyük metal bir lambader, tavanda metal spotlar ise mekana endüstriyel bir cazibe katacaktır.

Yatak odalarınızda ise modern metal masa lambaları tercih edebilirsiniz.

Unutmayın ki seçtiğiniz aydınlatmalar mekanın odak noktalarından biri olacaktır.Aydınlatma için fikir olabilecek örnekler.

  • Siyah-Kahverengi-Gri Üçlemesi

Endüstriyel tasarımda hakim renkler gri, siyah ve kahverengi tonlarıdır. Ancak bu renklerin başında şüphesiz ki gri gelmektedir. Modern, gri bir şehir düşünün.

Örneğin duvarlarınızda çıplak beton tercih etmeniz gri estetiği için mükemmel bir başlangıçtır. Evinizin hemen hemen her yerinde (yatak örtülerinde, mobilyalarda, tekstil ürünlerinde vb.) griyi tercih edebilirsiniz.

Grinin her tonu siyah, beyaz ve kahverengi tonlarıyla uyumludur. Evinizde bu renklere bolca yer verin. Özellikle küçük bir alanda çalışıyorsanız açık gri tonları sizin kurtarıcınız olacaktır. Açık gri mekana dolan doğal ışığı en güzel yansıtan renklerden biridir.

Mekanda yer yer kullanacağınız canlı renkler ise dekorunuza harika bir kontrast katacaktır. Bu renk tercihlerinizi parlak bir sarı ya da kırmızıdan yana kullabilirsiniz.


  • Eskitilmiş Mobilyalar

Endüstriyel ev dekorasyonun olmazsa olmazlarından bir tanesi de masif ahşap mobilyalardır. Özellikle ham ahşap mobilyalar evinizdeki yaşanmışlık hissini arttırıp doğallığı ön plana çıkaracaktır.

Eskitilmiş ya da geri dönüşüme uğramış bir mobilya size bu konuda büyük yardımcı olacaktır. Ne kadar eski bir mobilya kullanırsanız mekandaki yaşanmışlık hissini o derece arttıracaksınız ve estetik o derece artacaktır. Bit pazarları ve antika pazarları, size bu arayışınızda büyük

yardımı olacak yerlerdir.

Ham ahşapları sadece mobilyalarda değil aksesuarlarınızda da bolca kullabilirsiniz.


  • Endüstriyel Aksesuarlar

Endüstriyel bir tasarımla dekor edilmiş evde en önemli unsurlardan bir tanesi aksesuarlardır. Tabureler, metal aydınlatmalar, metal sandalyeler tasarımınız için oldukça uygun aksesuarlardır. Duvarlarınızda metal levhalar , büyük afişler ve posterler kullanırsanız tasarımınıza canlılık ve sıcak bir hava katmış olursunuz.

Duvarınıza asacağınız kocaman bir duvar saati aksesuar arayışınızın büyük çoğunluğunu kolaylaştıracaktır.

Eskitilmiş mobilyalarınızın yanında vintage tarzı aksesuarlar, kutular tasarımınızın tamamlanması için harika seçeneklerdir. Bu sayede hem tasarımınıza sıcaklık katacak hem de seçtiğiniz mobilyalarla bir ahenk oluşturacaksınız.
121 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page