top of page

Bohem Tarzı Dekorasyon Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Uyumsuzluğun uyumu denilebilecek, kullanıcısını hippi dönemlerine götüren bir dekorasyon biçimidir bohem. Birbiriyle alakası olmayan renkleri bir arada kullandıran, sizi dekorda özgürleştiren bohem tarzı dekorasyon, özellikle rahat yaşamayı sevenler, bilhassa sanatçılar, yazarlar ve gezginlere hitap eder.


Bohem tarz 1800 'lerin fransız tasarımcılarına kadar uzanmaktadır. Bohemle dekor edilmiş bir evde en çok dikkat çeken unsurlardan bir tanesi burjuva kültürünü ve sokak kültürünü birbirine harmanlamasıdır. İpek ve şönil kumaşlarla burjuva tarzını yakalarken ; eskimiş kumaşlar, saçaklar ve örgülerle sokak tarzını yansıtmaktadır.Evime bohem dekor vermek istiyorum. Nasıl başlamalıyım?


Bunu istiyor olabilir ancak nerden başlıcağınızı bilmiyor olabilirsiniz. Öncelikle ikinci el mağazalarını dolaşarak başlayabilirsiniz. Yaşanmışlığı olan eşyalar bohem tarzın en büyük destekçilerindendir. Örneğin eski tarz bir kanepe :
Bulduğunuz ürünleri kendi özgür fikirleriniz ve istekleriniz doğrultusunda istediğiniz görünüme kavuşturmak sizin elinizde. Belki kendi yeteneklerinizde , belki bir ustanın desteğiyle kanepenizi istediğiniz kumaşla kaplatabilirsiniz.

Renkli kırlentler de bohem tarzın olmazsa olmazlarındandır. El örgüsü kılıflarla bunu destekleyebilir, emeğinizi ortaya koyup tarzınızı yansıtabilirsiniz.
 
Şimdiden bohemin en büyük getirisi olan rahatlığı yakaladınız bile. Şimdi de irili ufaklı aksesuarlarla bunu desteklemelisiniz. Zaten bohem tarzı seçtiyseniz muhtemelen gezmeyi çok seven ve özgürlüğünüze düşkün bir insan olmalısınız. Gezip gördüğünüz yerlerden aldığınız eşyalar size bu konuda yardımcı olacaktır. Unutmayın ki bohem tarz yılların modasıyla bağlantılı değildir. Bu nedenle evinize aldığınız aksesuarlar değerini zamanla yitirmenin aksine daha da değerlenip evinizi zenginleştirecektir.

Seçtiğiniz ürünlerde en çok dikkat etmeniz gereken unsurlar:

  • Etnik çizgiler ön planda olmalı.

  • Zıt renkler bolca kullanılmalı.

  • Vintage esintilere olabildiğince yer verilmeli (aile büyüklerinizden kalan değerli eşyalar size bu konuda en büyük yardımcı.)

  • Bırak dağınık kalsın (bohemde rahatlığın en büyük tanımı budur aslında. düzeltmeye kalkmayın, bırakın dağınık kalsın. )


  • Karmaşık görüntüye destek verebilmek adına renkli ve karmaşık kilimler kullanın.

  • Annenizin sizin için örüp çeyizinize hazırladığı örgü ve dantelleri sandıktan çıkarın, evinizin en sevdiğiniz köşesine konulmayı hak ediyorlar.

  • Olabildiğince renkli ya da püskül detaylı örtüler ,kilimler kullanın.

  • Büyük yetenekleriniz olmasına gerek yok, kendi emeğinizle yaptığınız eşyaları evinizde bolca kullanın.

  • Eskimiş ürünleri yenileyerek özel köşeler oluşturun.

  • Duvarlarınızda aksesuarlara bolca yer verin. kendinize dantellerle tablo yapabilir, eskimiş tabaklarınızı duvara asabilirsiniz.


*ve son olarak evinizdeki doğal havayı sürdürebilmek adına bolca yeşile yer verin.


 


Bohem tarzla dekor edilmiş mutfaklar:


Tasarımlardan da görüldüğü gibi mutfaklarda karmaşa ve rahatlık hakim.

Dağınıklığın en güzel halidir 'Bohem'.

 

Bohem tarzla dekor edilmiş yatak odaları:


Bu iki tasarımda da görüldüğü gibi

bohemin olmazsa olmazları renkli kırlentler ve yastıklardır.

 

Bohem tarzda dekor edilmiş banyolar:

Renk uyumsuzluğunun ve etnik desenlerin hakim olduğu tasarımlar.


 

Bu görsel ile az renk kullanılarak bohem tarz elde edildiğini görebilirsiniz. Buradaki bohem tarzı bize hissettiren etnik desenler , dağınıklık , dantel ve saçaklardır.#bohem #bohemtarzı #bohemmutfak #bohembanyo #bohemyatakodası #etnik #boheme

103 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page